KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13351007
nr 1335 1007
Anna Küntzel
(1897-1993), Sverige
Oljemålning, "Söndagspromenad i snö". Signerad, daterad 1942, Olja på pannå, 46x54 cm
Anna Küntzel, svensk målare, tecknare och konsthantverkare född 1897, död 1993.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
måndag 29 juni 2020
kl 18:33:23
29/6 18:22:13
29 jun
Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Anna Küntzel
Läs mer om Anna Küntzel